U wielu osób zachodzi potrzeba korekcji zgryzu. Wiąże się to najczęściej z noszeniem aparatu ortodontycznego, który jest najskuteczniejszy w walce z krzywymi zębami, a także innymi dolegliwościami związanymi ze zgryzem. Leczenie ortodontyczne jest długim i żmudnym procesem, ale efekty są doskonałe. Zęby wyglądają pięknie, a zgryz jest idealny. Jednak ściągnięcie aparatu nie jest zakończeniem leczenia. Konieczna jest jeszcze retencja po leczeniu ortodontycznym. Co to takiego jest? Dlaczego retencja po leczeniu ortodontycznym jest w ogóle niezbędna?
Ile trwa retencja po aparacie?
Po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego następuje stabilizacja zębów za pomocą tzw. retainerów. Retencja po leczeniu ortodontycznym jest niezbędna, aby wszystkie zęby zostały właściwie ustabilizowane. Podczas leczenia zęby cały czas się przesuwają i niestety po ściągnięciu aparatu mogą się delikatnie cofnąć. Z tego względu zalecany jest zabieg, który stabilizuje wynik i utrzymuje zęby w nowej, pożądanej pozycji. Retencja następuje poprzez osadzenie cienkiego drutu. Przyczepia się go do wewnętrznej strony zębów. Jest też możliwość stabilizacji poprzez wyjmowany retainer. Przypomina on klasyczny aparat ortodontyczny i najczęściej noszony jest w nocy. Ta kontynuacja leczenia jest ściśle związana z terapią ortodontyczną.
Czas trwania zabiegu jest różny i może zależeć od intensywności przesunięć zębów w czasie noszenia stałego aparatu. Z licznych badań wynika, że skłonność do powrotu zębów na stare miejsce może utrzymywać się czasami przez całe życie, dlatego w niektórych przypadkach zalecana jest stała, czyli dożywotnia stabilizacja. Jednak takie sytuacje są bardzo rzadkie. O długości noszenia retainera decyduje oczywiście ortodonta. To on udziela szczegółowych informacji na temat tego, jak często i jak długo należy nosić retainer, aby ustabilizować zęby w nowej pozycji. Należy zastosować się do zaleceń lekarza, a wówczas wynik będzie lepszy i efekty znacznie szybsze.
Czy retencja jest konieczna?
Wieloletnie doświadczenie lekarzy ortodontów pokazuje, że retencja po leczeniu ortodontycznym jest konieczna. Niestety wiele osób po zakończeniu leczenia po niedługim czasie zauważa, że zęby powoli zaczynają się cofać do swoich wcześniejszych pozycji. Niekiedy zęby cofają się jedynie delikatnie, ale są przypadki, że te zmiany są dość mocno widoczne. Z tego względu należy słuchać zaleceń ortodonty i skorzystać ze stabilizacji, która pomoże utrzymać zęby na poziomie, który został osiągnięty przez stały aparat ortodontyczny. Należy pamiętać, że o zęby, na których znajduje się retainer, należy odpowiednio dbać. Ważne jest, by szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie i używać do tego określonej techniki.
Tę oczywiście powinien wskazać lekarz, który dokładnie podczas wizyt kontrolnych wyjaśni, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej. Dzięki temu będzie można zachować nie tylko proste zęby, ale także zdrowy uśmiech. Retencja tak naprawdę nie jest dokuczliwa i nie niesie ze sobą żadnych przykrych skutków. Dzięki drucikowi, który jest przymocowany do zębów, można mieć pewność, że będą one w takim stanie, w jakim zostały pozostawione po ściągnięciu aparatu. Z racji tego, że leczenie ortodontyczne najczęściej trwa około 24 miesięcy, a koszty są dość wysokie, to nie warto rezygnować ze stabilizacji, którą zalecają ortodonci. Wiele osób krytycznie komentuje retencję, jednak są to osoby, które nie mają zbyt wiele doświadczenia. Medycyna cały czas się rozwija i dąży do tego, aby zapewnić pacjentom najlepsze warunki leczenia i efekty, które utrzymają się na stałe. Dlatego właśnie retencja jest niezbędna.
Czy noszenie retainera boli?
Retencja po leczeniu ortodontycznym jest praktycznie bezbolesna. Retainer jest sztywnym elementem, który przykleja się do zębów za pomocą specjalnego tworzywa sztucznego. W przypadku specjalnych nakładek stabilizujących również nie ma żadnych dolegliwości bólowych. W pierwszym przypadku, gdy retainer będzie przymocowany do zębów, należy przed takim zabiegiem wypolerować i wyczyścić zęby. Na pewno nie ma możliwości założenia go u osób, które mają kamień nazębny, gdyż wówczas retainer się po prostu nie utrzyma. Nie trzeba się obawiać także założenia retainera. Jest to całkowicie bezbolesne. Najpierw nakładany jest specjalny preparat, do którego następnie jest przyczepiany drut. Na koniec jest on utwardzany specjalną lampą.
Również podczas uzupełniania ubytków takie urządzenia są stosowane, a więc pewnie większość osób miała z nimi do czynienia. Jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości bólowe podczas okresu retencji, to raczej nie są one związane z tym zabiegiem. Przyczyną może być zapalenie zęba lub próchnica. Na pewno należy się niezwłocznie udać do lekarza, aby sprawdzić przyczynę i wdrożyć leczenie. Każdy ból lub nawet delikatna nadwrażliwość zębów jest sygnałem do tego, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Niestety ze względu na styl życia i nieprawidłową higienę jamy ustnej wiele osób boryka się z różnymi dolegliwościami. Niekiedy prowadzą one do poważnych problemów, które mogą zakończyć się nawet ekstrakcją zębów.