Złamana żuchwa może rodzić wiele problemów zdrowotnych i dlatego trzeba jak najszybciej ją leczyć. Takie skutki może stworzyć wypadek komunikacyjny lub udział w bójce ulicznej. Zawodnicy sportów walki również bardzo często mają problemy z żuchwą. Warto pamiętać, że niewłaściwie poprowadzone leczenie może być przyczyną groźnych dla zdrowia powikłań, dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować. Niezbędna jest pomoc lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie i przepisze właściwe leki. Jeżeli tkanka kostna ma do czynienia z siłą, która znacznie przewyższa jej możliwości wytrzymałościowe to niestety dochodzi wtedy do przerwania tej tkanki.

Najczęściej takie problemy mają ludzie dorośli, którzy uczestniczyli w bójkach. Pobicia są główną przyczyną złamań żuchwy oraz uszkodzeń w okolicach czaszki. Czasami mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego jak najszybciej należy zgłosić się po pomoc.

Jednak dzieci również mogą uszkodzić sobie żuchwę podczas nieodpowiedniej zabawy lub upadku z wysoko ustawionych powierzchni. Pierwszą czynnością, którą powinien wykonać ratownik lub lekarz po złamaniu jest nastawienie kości. Umożliwi to prawidłowe zrośnięcie oraz zapobiegnie przebiciu skóry. Następnie złamaną kość trzeba unieruchomić za pomocą gipsu. Wtedy kość będzie mogła się powoli zrastać, jednak należy pamiętać, że jest to długotrwały proces. Bardzo pomocny jest rentgen, który umożliwia wykonanie dokładnych zdjęć, dzięki którym lekarz może postawić prawidłową diagnozę.

W niektórych przypadkach niezbędne są także inne badania specjalistyczne oraz tomografia komputerowa. Obecnie technologia stwarza duże możliwości, które ułatwiają leczenie złamań oraz innych schorzeń. Złamana żuchwa powinna być zbadana jak najszybciej, ale czasami pacjenci zwlekają wiele dni zanim udadzą się do lekarza. Nie należy jednak przekraczać terminu 10 dni, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Jeżeli prawidłowo unieruchomimy kość, to będzie się ona zrastać prawidłowo. Po pewnym czasie powrócą również funkcje, które żuchwa utraciła z powodu złamania. Po kilku dniach powinniśmy już móc normalnie poruszać żuchwą.

Metoda leczenia jest przez lekarza wybierana indywidualnie dla każdego pacjenta, a kluczowy jest przede wszystkim typ złamania oraz miejsce, w którym złamanie wystąpiło. W dzisiejszych czasach złamaną żuchwę leczy się najczęściej za pomocą osteosyntezy. Jest to leczenie chirurgiczne, które wykorzystuje metalowe mikropłytki. Są one wytrzymałe oraz elastyczne i dlatego można je idealnie dopasować do kształtu żuchwy. Do przymocowania płytek wykorzystywane są bardzo wytrzymałe śruby. Znieczulenie ogólne jest niezbędne podczas zabiegu, ponieważ jest on bardzo bolesny. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem to rany są zszywane, a szwy można zdjąć po około dwóch tygodniach. Oczywiście w tym czasie warto udać się do lekarza na kontrolę, żeby mógł ocenić, czy wszystko zrasta się prawidłowo. Złamanie żuchwy jest bardzo bolesne i dlatego lekarze decydują się często przepisać mocne środki przeciwbólowe, które pomagają w nieznacznym stopniu zmniejszyć cierpienie.