Piaskowanie zębów jest powszechnym zabiegiem stomatologicznym pozwalającym poprawić stan uzębienia pacjenta. Polega on na usunięciu zalegającej na powierzchni zębów płytki nazębnej oraz przebarwień powierzchniowych za pomocą piaskarki. W związku dużą dostępnością zabiegu pojawia się wątpliwość: piaskowanie zębów jak często można wykonać?

Zalecenia do piaskowania zębów


Aby można było wykonać zabieg piaskowania zębów, konieczne jest specjalistyczne urządzenie nazywane piaskarką. Aparat dostarcza silny strumień wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobnych cząstek czyszczących oraz pęcherzyków powietrza. Te niewielkie drobiny docierają do wszystkich przestrzeni pomiędzy zębami i skutecznie usuwają zgromadzony osad i przebarwienia. Zabieg piaskowania może być uzupełnieniem skalingu, polegającego na usuwaniu kamienia nazębnego lub przygotowaniem do dalszych zabiegów wybielających. Ponadto, może on zostać uzupełniony o fluoryzację, która skutecznie wzmacnia szkliwo. Proces piaskowanie jest bezbolesny i bezpieczny. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do miejscowego podrażnienia dziąseł, które zanika krótko po wykonaniu zabiegu. Zaleceniem do wykonania zabiegu jest troska o bardzo estetyczny wygląd i zdrowie zębów. Regularne piaskowanie efektywnie usuwa osad i przebarwienia pojawiające się na powierzchni zębów oraz stanowi rodzaj profilaktyki zdrowotnej. Zaniedbania higieniczne oraz pojawiający się kamień na zębach może bowiem prowadzić do powstawania stanów zapalnych oraz przykrych dolegliwości jamy ustnej, jak choćby nieprzyjemnego zapachu. Zabieg piaskowania jest szczególnie polecany osobom palącym papierosy oraz spożywającym duże ilości kawy lub herbaty. Ponadto, warto aby tego typu procedurze poddały się osoby mające tendencje po zbierania się osadu i przebarwień, a także te które mają założony aparat ortodontyczny. Staranne oczyszczanie zębów jest również polecane w przypadku pacjentów posiadających mocno stłoczone zęby.

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania


Piaskowanie zębów jest procedurą dość bezpieczną i z racji tego posiada niewiele przeciwwskazań. Wśród nich wymienić należy: stan zapalny dziąseł oraz jamy ustnej, istnienie owrzodzenia lub uszkodzeń błon śluzowych czy dysfunkcje w prawidłowości działania płuc. Przed wykonaniem zabiegu należy rozważyć możliwość uczulenia pacjenta na składniki zawarte w proszku stomatologicznym lub dodatkach smakowych.

Koszt zabiegu piaskowania zębów


Piaskowanie jest procedurą dość prostą i wykonywane jest ono w większości gabinetów stomatologicznych. Cena zabiegu zależy od popytu i podaży na usługi dentystyczne na danym terenie, obecności konkurencji oraz wielkości miejscowości. Przyjmuje się jednak że koszt zabiegu piaskowania mieści się w graniach od 60 do 100 zł. Należy dodać, że piaskowanie zębów nie jest objęte refundacją w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Piaskowanie zębów jak często powinno być wykonywane? Zgodnie z zaleceniami zabieg paskowania powinien być wykonywany raz na pół roku, a u osób palących papierosy i spożywających duże ilości kawy nawet raz na trzy miesiące.