Niejednokrotnie spotykamy się z tym, że mimo starannego czyszczenia i dbałości o zęby, nagle pojawia się konieczność leczenia endodontycznego, nazywanego również kanałowym. Dzięki zastosowaniu zabiegu z użyciem mikroskopu, możemy znacznie przyśpieszyć i usprawnić cały proces leczniczy.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – co to jest?

Gdy pojawia się ostry i przewlekły ból zęba, najczęściej oznacza to, że konieczne będzie usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej znajdującej się w kanałach naszego uzębienia. Tym właśnie jest, oczywiście w dużym uproszczeniu, leczenie kanałowe: usunięciem chorej miazgi i zastąpieniem jej tzw. gutaperką, która jest trwałym i bezpiecznym dla zdrowia materiałem pochodzenia roślinnego. Dzięki zastosowaniu mikroskopu, możliwa jest niezwykła precyzja, dokładność i szybkość wykonania zabiegu.
Największą zaletą leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu jest właśnie stosunkowo krótki czas zabiegu. Podczas gdy tradycyjne leczenie endodontyczne wymaga kilku wizyt w odpowiednich odstępach czasowych, opisywany tutaj zabieg można wykonać najczęściej podczas jednej wizyty u dentysty.

Etapy leczenia kanałowe pod mikroskopem

Chociaż leczenie pod mikroskopem trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjny wariant endodoncji, również ono podzielone jest na następujące po sobie etapy.
Pierwszym z nich jest zawsze wywiad z pacjentem i dokładne zbadanie zainfekowanego zęba – najczęściej odbywa się to za pomocą wykonania zdjęcia RTG, które pomaga scharakteryzować ilość i zawiłość kanałów. Następnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego, a kolejnym już właściwe działania związane z czyszczeniem kanałów i wypełnianiem ich gutaperką. Ostatnim etapem jest rekonstrukcja zęba, która ma zapewnić trwałość zabiegu, a także atrakcyjny i naturalny wygląd naszej jamy ustnej. Sam mikroskop, który daje możliwość nawet 25-krotnego powiększenia leczonej powierzchni, znajduje się nad głową pacjenta, co w połączeniu z dobrej jakości oświetleniem, daje możliwość tak precyzyjnego i szybkiego usunięcia i wypełnienia zmienionych chorobowo miejsc.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii leczenie kanałowe, jak już wcześniej wspomniano, możemy doprowadzić do skutku już podczas jednej wizyty. Jednak ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem jeśli chodzi o konkretny czas wykonania zabiegu? Otóż, standardowa wizyta to czas od jednej do dwóch godzin, po których możemy cieszyć się wyleczonym zębem!

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – koszt zabieg

Cena zabiegu uzależniona jest od kilku różnych czynników, najważniejszym z nich będzie zawsze ilość kanałów do oczyszczania i wypełnienia. Jest to ściśle związane również z tym ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem, czyli ile konkretnie czasu lekarz musi przeznaczyć na nasz przypadek. Zabieg może różnić się ceną również zależnie od wybranego przez nas gabinetu i sprzętu oraz materiałów, jakie będą podczas niego używane.
Aktualnie ceny leczenia jednego kanału pod mikroskopem zaczynają się od około 400 złotych, nie są to więc małe kwoty. Jednak biorąc pod uwagę szybkość, precyzję, a także fakt, że endodoncja mikroskopowa może być jedynym ratunkiem przed usunięciem zęba, warto poważnie zastanowić się nad taką opcją.