Długotrwałe zaniedbywanie codziennej higieny jamy ustnej w połączeniu z brakiem regularnych kontroli stomatologicznej, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Rozwijająca się próchnica z czasem przeradza się w zapalenie miazgi zębowej, której leczenie wymaga wprowadzenie specjalistycznej metody lub usunięcia zęba. Najczęściej jednak w wielu przypadkach wystarczy zastosować leczenie kanałowe zęba które, choć go uratuje, to jest dość kosztowne i czasem bardzo bolesne.

Leczenie kanałowe jest najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu endodoncji i jednocześnie jest ostatnim ratunkiem dla zęba zaatakowanego przez próchnice. To ile kosztuje kanałowe leczenie zęba, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim cena może się różnić w zależności od miejscowości, renomy gabinetu, stosowanych technologii i materiałów, a także budowy zęba – leczenie zęba jednokanałowego będzie tańsze i szybsze, niż zęba trzy lub czterokanałowego.

Leczenie kanałowe – kiedy się zdecydować?

Decyzje o konieczności wykonania leczenia kanałowego podejmuje lekarz stomatolog po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz po dokładnym przeanalizowaniu zdjęcia rentgenowskiego zęba. Zwykle pacjenci zgłaszają się z bólem zęba dopiero wtedy, gdy jego stan nie jest już najlepszy i wdrożenie standardowego leczenia, a następnie zaplombowanie zęba nie jest wystarczające. Najważniejsze przesłanki skłaniające do wykonania leczenia kanałowego, to długotrwały i mocny ból zęba podczas spożywania posiłków, picia ciepłych i zimnych napojów, na który skarży się pacjent, a także postępująca próchnica lub początkowe zapalenie miazgi zęba.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest bezpiecznym zabiegiem i może zostać przeprowadzony u niemal każdej osoby, bez względu na jej wiek, czy stan zdrowia. Są jednak schorzenia, które na skutek leczenia kanałowego mogą się nasilić lub nawet ogólnie pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Do chorób podwyższonego ryzyka należą wszelkie schorzenia serca, stawów, nerek, a także obniżona odporność. Oczywiście w wielu przypadkach stomatolodzy decydują się przeprowadzić zabieg u pacjentów z tymi schorzeniami, ale wymaga to uprzednio podjęcie wielu działań, które mają na celu zapobiegnięcie pogorszenia się stanu zdrowia. Zazwyczaj wymaga to od pacjentów przyjęcia dodatkowych leków lub zastosowanie antybiotykoterapii.

Cena zabiegu leczenia kanałowego

Cena tego zabiegu jest ustalana ze stomatologiem indywidualnie podczas wizyty, ponieważ budowa każdego zęba jest inna. Leczenie zęba jednokanałowego będzie na pewno nieco tańsza, porównując do zęba o wielu czasem trudnodostępnych kanałach. Poza tym na cenę wpływa również renoma gabinetu stomatologicznego i doświadczenie lekarza. Pomimo tego, że ceny zabiegów stomatologicznych są dość wysokie, to warto korzystać z usług doświadczonych i polecanych stomatologów, ponieważ nieprawidłowo wykonany zabieg, może doprowadzić do martwicy zęba i innych poważniejszych problemów jamy ustnej. Niedoświadczeni stomatolodzy często popełniają błędy, które narażają pacjentów na dodatkowe koszty.