Próchnica jest jednym z najczęstszych schorzeń zębów. Dotyka ona osoby w każdym wieku i bywa wyjątkowo uporczywa. Jej wyleczenie nie gwarantuje nawrotów. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze reagowanie na ewentualne zmiany w jamie ustnej i podejmowanie działań, które mają na celu jej zapobieganie. Próchnica dotyka także dzieci. Jeśli pojawi się na zębach mlecznych, to może ona bardzo łatwo przenieść się także na zęby stałe. Jak leczyć próchnicę u małych dzieci?
Próchnica zębów u dzieci
Próchnica zębów u najmłodszych najczęściej jest spowodowana spożywaniem dużych ilości cukrów, które są świetną pożywką dla bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Bakterie te produkują kwasy, które z kolei powodują demineralizację szkliwa oraz – w dalszej perspektywie – pojawianie się ubytków próchniczych. Kolejną bardzo ważną przyczyną próchnicy jest przedłużone przetrzymywanie smoczka. Dlatego ważne jest, by po 12 miesiącu życia dziecko nie piło z butelki i z kubka niekapka.
Powolne picie napoju bogatego w cukier np. soku, koktajlu owocowego czy nawet jogurtu, sprawia, że zęby przez długi czas narażone są na kontakt ze wspomnianymi już cukrami, które wspierają rozrost płytki nazębnej. Dodatkową przyczyną próchnicy jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Trudno mówić o nitkowaniu zębów w przypadku starszych niemowląt, czy małych dzieci. Nawet szorowanie zębów w ich wypadku zwykle jest zbyt krótkie i zbyt mało dokładne. W związku z tym trzeba wiedzieć, jak leczyć próchnicę u małych dzieci, bo ta wiedza przyda się każdemu rodzicowi.
Próchnica kwitnąca
Ten rodzaj próchnicy często nazywany jest również próchnicą butelkową. Dotyka on dzieci, które zasypiają z butelką w ustach. Oznacza to, że po ostatnim posiłku w ciągu dnia nie umyły one zębów oraz, że czas ssania przez nie smoczka został znacząco wydłużony. Taka próchnica może się pojawić nawet na pierwszych ząbkach maluszka. Początkowo wygląda ona jak białe plamki, które znajdują się tuż przy linii dziąseł. Z czasem plamki te robią się czarne. Próchnica ta bardzo szybko zajmuje kolejne dopiero wyrzynające się zęby. Najczęściej można zaobserwować ją na górnych siekaczach, które mają największy kontakt z przetrzymywaną w buzi butelką.
Próchnica u dzieci – konsekwencje
Jeśli zastanawimy się nad tym, jak leczyć próchnicę u małych dzieci, to musimy wiedzieć, że nie obędzie się bez wizyty u stomatologa. Szkodliwym mitem jest opowieść o tym, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo same wypadną. Niestety próchnica ma to do siebie, że jeśli raz pojawi się na zębie, to może kolejno infekować kolejne zęby. W związku z tym, gdy pojawi się stałe uzębienie, to najprawdopodobniej od razu będzie ono kwalifikowało się do leczenia. W przypadku próchnicy podejmuje się różne kroki w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W lekkich przypadkach zęby nasącza się azotanem srebra, który hamuje rozwój próchnicy. W bardziej zaawansowanych konieczne jest usunięcie ubytku i wypełnienie go plombą, a w skrajnych przypadkach nawet usunięcie chorego zęba.