Na co dzień często nie zdajemy sobie sprawy z istnienia szkliwa. Dlatego też nie wiemy jak prawidłowo o nie dbać. Dopiero, gdy pojawią się pierwsze przebarwienia lub problemy bólowe, zaczynamy zdawać sobie sprawę z istotnej funkcji, jaką pełni szkliwo w naszym organizmie. Zatem, jak można wzmocnić szkliwo zębów?

Jak dbać o szkliwo zębów?

Wszystko, co zjemy, może mieć wpływ na stan naszego szkliwa. Szczególnie jeśli będą to pokarmy niezdrowe lub bardzo twarde, mogące z czasem doprowadzić do jego mikrouszkodzeń. Dlatego niezwykle ważne jest uświadomienie sobie, jak można wzmocnić szkliwo zębów.

Zatem przy pierwszych objawach problemów ze szkliwem, należy zwrócić uwagę na codzienną dietę. Przede wszystkim nie zaleca się spożywania słodkich i kwaśnych produktów oraz dużej ilości gazowanych napojów. Ponadto po każdym posiłku warto delikatnie umyć zęby lub przepłukać je specjalnym płynem do higieny jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej

Zastanawiając się, jak można wzmocnić szkliwo zębów, nie zapominajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej. Ponieważ odpowiednie i systematyczne szczotkowanie zębów może uchronić nas przed problemami ze szkliwem. Trzeba jednak wiedzieć, jak wykonywać te czynności, aby nie uszkodzić warstwy ochronnej naszych zębów, a jednocześnie zapewnić im czystość, świeżość i odpowiednie pH. Dlatego pamiętajmy o stosowaniu tylko dobrych past do zębów z fluorem oraz o regularnym wymienianiu zużytych szczoteczek do zębów.

Co wzmacnia szkliwo zębów?

Szkliwo zębów można wzmocnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest dostarczanie organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Warto zatem suplementować wapń, fosfor, żelazo, magnez, cynk, witaminę A i witaminę D. Ponadto, aby zadbać o szkliwo zębów, należy również pić odpowiednią ilość płynów, w tym w szczególności wodę, aby nie dopuścić do zbyt długiego występowania uczucia suchości w ustach.

Powinniśmy także zatroszczyć się o zdrowie całego organizmu, ponieważ wiele przewlekłych chorób może negatywnie wpływać na kondycję szkliwa. Bardzo niebezpieczną dolegliwością dla szkliwa jest, chociażby zgrzytanie zębami, które może powodować erozję szkliwa i trwale zniszczyć płytkę nazębną. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować tego typu problemów i w razie ich wystąpienia od razu skonsultować się z dentystą.

Jak zachować zdrowe zęby?

Zachowanie zdrowych zębów wymaga przede wszystkim wdrożenia zdrowego stylu życia. Ponadto dobrze jest unikać wszelkiego rodzaju urazów oraz ograniczyć stosowanie niezdrowych używek typu papierosy, czy alkohol, które bardzo niekorzystnie wpływają na wierzchnią warstwę zębów. W celu zachowania zdrowych zębów należy także regularnie odwiedzać dentystę, by na bieżąco monitorował stan naszego uzębienia i zareagował, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały.

Istnieje zatem wiele sposobów na skuteczne wzmocnienie szkliwa zębów. Jeśli jednak, pomimo ich zastosowania dalej mamy problemy ze szkliwem, warto skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który wdroży stosowne leczenie. Ważne, aby nie zaniedbywać szkliwa, ponieważ odgrywa ono kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.