Nie ulega wątpliwości, że leczenia ortodontycznego wymagają krzywe zęby. Jednak leczenie ortodontyczne nie zawsze jest możliwe. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma czasu na długoterminowe leczenie ortodontyczne. Wtedy licówka przychodzi na ratunek nieestetycznym krzywym zębom. W tym artykule wyjaśnimy, jak poprawić wygląd krzywych zębów.
Krzywe zęby – skąd się biorą?
Warto podkreślić, że aparat ortodontyczny jest najlepszym lekarstwem na krzywe zęby. Stomatologia nie zna lepszych sposobów na leczenie wad zgryzu niż jego korekcja przez aparat. Tak naprawdę w każdym wieku można zacząć nosić aparat ortodontyczny. Można przypuszczać, że w ciągu kilku dni nie wyleczy się krzywych zębów. Leczenie wad zgryzu może trwać wiele miesięcy lub nawet lat. Trzeba dodać, że bardzo wiele osób cierpi na krzywe zęby.
Są to ludzie z różnym bagażem doświadczeń i w różnym wieku. Nie wszyscy ludzie wiedzą, jak poprawić wygląd krzywych zębów. Z reguły czynniki genetyczne są źródłem takich problemów. Może to być zbyt mała ilość miejsca w zębowych łukach. Czasami jednak nabyte są wady zgryzu i mogą być skutkiem urazów mechanicznych lub wypadnięcia mleczaków. U dorosłych pacjentów zęby przeważnie przekrzywiają się w wyniku ósemek, które wyrastają. W formie bardzo różnych wad zgryzu mogą objawiać się krzywe zęby.
Ortodoncja zajmuje się leczenie, zazwyczaj przy użyciu aparatów ortodontycznych różnego rodzaju, które są dopasowane do potrzeb indywidualnych pacjenta. Doświadczeni stomatolodzy wiedzą, jak poprawić wygląd krzywych zębów. Stłoczenia zębów skutkują tym, że niektóre zęby nachodzą na siebie i dlatego nie można ich później dokładnie oczyścić z resztek jedzenia oraz płytki nazębnej. Właśnie dlatego próchnica pojawia się na nich zdecydowanie szybciej.
Licówki na krzywe zęby
Zbyt ściśnięte zęby mogą prowadzić również do rozwoju paradontozy. Jest to choroba, która rozwija się niedostrzegalnie w pierwszej fazie. Wada zgryzu to nieprawidłowość w budowie szczęk, która zaburza podstawowe czynności jamy ustnej. Z kolei stłoczenie zębów występuje, gdy w szczęce nie ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zęby. To sprawia, że wyrastają one pod niewłaściwym kątem lub w niewłaściwych miejscach. Najczęściej można zauważyć, że wynikiem czynników środowiskowych i genetycznych występujących u pacjentów są krzywe zęby.
W rzeczywistości z wielu powodów zęby mogą mieć niewłaściwe ułożenie. Można wyróżnić stłoczenia zębów wtórne oraz pierwotne. Stłoczenia wtórne występują u dorosłych, natomiast stłoczenia pierwotne w dzieciństwie. Można śmiało powiedzieć, że skutkiem wymiany zębów mlecznych na stałe są stłoczenia pierwotne. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych jest przyczyną problemu. Stałe zęby nie mają odpowiedniej ilości miejsca, żeby pojawić się w anatomicznym, prawidłowym miejscu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ząb mleczny, który wypada zostawia wolną lukę, w którą przesuwają się samoistnie sąsiednie zęby.
Licówki są bardzo ciekawą alternatywą dla leczenia ortodontycznego. Trzeba jednak pamiętać, że licówki nie leczą i nie są w stanie poprawić wady. Lepiej poznać sprawdzone sposoby, jak poprawić wygląd krzywych zębów. Mogą jedynie zamaskować niedoskonałości, natomiast nie naprawią naszych krzywych zębów. Osobom po wypadkach i urazach przychodzi z pomocą stomatologia estetyczna. Przy użyciu licówek można z powodzeniem zamaskować krzywe zęby. Kolorystycznie do barwy naturalnych zębów dopasowuje się licówki. Poprawiają one wygląd jamy ustnej i zwiększają pewność siebie.
Leczenie wad zgryzu
Lepsze samopoczucie ma istotne znaczenie dla zdrowia każdego pacjenta. Warto zadbać o swój uśmiech, ponieważ jest to wizytówka każdego człowieka. W artykule przedstawiamy sposoby, jak poprawić wygląd krzywych zębów. Należy pamiętać, że na bardzo krzywe zęby nie powinno się zakładać licówek. Z bardzo dużą siłą oddziałują krzywe zęby na sąsiednie. To sprawia, że wykonanie licówek nie jest możliwe, gdy zęby są naprawdę bardzo krzywe.
W takiej sytuacji stosuje się najczęściej korony protetyczne. Zabiegi chirurgiczne w ramach stomatologii estetycznej przeprowadza się w skrajnych sytuacjach. Głównie na górne jedynki i dwójki zakładane są licówki. Tylne zęby działają z dużą siłą w trakcie rozdrabniania pokarmu, więc nie stosuje się licówek na dalsze zęby. Dla dopasowania licówki trzeba zęby oszlifować. Poprzez licówki porcelanowe i kompozytowe może odbywać się poprawa estetyczna wyglądu zębów. Zdecydowanie najtrwalszym rozwiązaniem są licówki z porcelany. Licówki nie ulegają zużyciu nawet po kilku latach, ponieważ porcelana się nie ściera.
Barwa porcelanowej licówki nie zmienia się z upływem czasu, więc nie trzeba jej zmieniać lub poprawiać. Jeśli licówki są założone poprawnie to mogą służyć bardzo wiele lat. Lekarz najpierw musi licówkę przygotować, a potem dopasować ją i oszlifować ząb. Protetyk jest odpowiedzialny za wykonanie porcelanowych licówek. Tańsze od porcelanowych są licówki z kompozytu. Możliwy jest montaż w gabinecie stomatologicznym, a ich wykonanie nie wymaga pracy protetyka. Właśnie dlatego w trakcie jednej wizyty może się zamknąć realizacja takiego montażu. Warto pamiętać, że z materiału światłoutwardzalnego zrobione są licówki z kompozytu. Uzębienia nie trzeba mocno doszlifowywać, a sam zabieg jest mało inwazyjny.