Zatruwanie zęba to popularna metoda stosowana przed leczeniem endodontycznym. Dzięki niej istnieje możliwość dewitalizacji miazgi, co pozwala na jej bezbolesne usunięcie. Samo leczenie endodontyczne jest stosowane, aby uchronić ząb przed ekstrakcją na przykład w momencie, gdy ząb zostanie zaatakowany przez próchnicę i zmiany będą na tyle duże, że ząb będzie trudny do wyleczenia. To, że ekstrakcja nie jest już koniecznością, stanowi spore udogodnienie.
Leczenie kanałowe często jest jedyną zalecaną opcją w przypadku, gdy w zębie dojdzie do zakażenia miazgi lub przyzębia okołowierzchołkowego. Większość dorosłych Polaków musi przeprowadzić takie leczenie – przynajmniej na jednym zębie – przynajmniej tak mówią statystyki. W obecnych czasach leczenie kanałowe jest bardzo skuteczne – szczególnie te, które wykorzystuje mikroskop. Niemniej jednak, najpierw konieczne jest uśmiercenie miazgi, aby jej usunięcie było dużo prostsze i mniej bolesne dla pacjenta. Warto jednak wiedzieć, czy zatruty ząb może boleć, a także jak długo boli ząb po zatruciu.
Zatruwanie zęba – na czym polega?
Substancją, która jest wykorzystywana celem zatrucia zęba, jest paraformaldehyd. Substancja ta sprawia, że miazga ulega obumarciu i zmumifikowaniu. Nim nastąpi wykorzystanie tej substancji, konieczne jest najpierw dostanie się do miazgi. W tym celu konieczne jest wykonanie procesu trepanacji komory, co polega na przykład na usuwaniu zębiny zniszczonej próchnicą. Ubytek następnie trzeba przemyć, a następnie umieścić środek z substancją o nazwie paraformaldehyd i przykryć go wacikiem. Tak zastosowana substancja jest dokładnie zabezpieczana przez stomatologa – w przeciwnym razie, gdyby zdarzyło się iż wydostanie się ona poza wnętrze zęba, mogłaby doprowadzić do uszkodzenia nerwów.
Niestety, przy zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania wychodzi temat, czy zatruty ząb może boleć. Okazuje się, że ból jest często nie do zniesienia – i to na tyle, że środki przeciwbólowe nie są w stanie go zneutralizować. Z reguły pacjenci wracają wtedy do dentysty myśląc, że coś jest nie tak – tymczasem taki ból niestety jest prawidłową reakcją organizmu na podrażnienie miazgi. Oczywiście, że dużo lepiej byłoby, gdyby to nie bolało… ale niestety nie mamy na to wpływu. Ból będzie, pozostaje kwestia tego – jak długo?
Jak długo boli ząb po zatruciu?
Wiesz już, czy zatruty ząb może boleć. W tym poddziale skupimy się na kwestii, jak długo taki ból może występować. Okazuje się, że szczęśliwie nie jest to długi czas. Bardzo silny ból bezpośrednio po zabiegu może trwać nawet kilkanaście godzin, a ból możemy starać się neutralizować w tym czasie poprzez stosowanie środków przeciwbólowych. Miazga ulega uśmierceniu po kilku dniach i wtedy też przystępuje się do następnego kroku leczenia. Opcjonalnie, jeśli pacjent woli zapoznać się z alternatywną metodą usuwania miazgi, warto zapoznać się z definicją słowa „ekstyrpacja”. Podejmując ten rodzaj zabiegu nie będziesz zastanawiać się, czy zatruty ząb może boleć.