Rodzice powinni uczyć dzieci, jak dbać o mleczne zęby, gdyż ich kondycja również ma wpływ na to, jak rozwijają się zęby stałe. Próchnica występująca na zębach mlecznych może przenieść się na stałe, gdyż próchnica to choroba zakaźna. Tak naprawdę próchnicę można przekazać dziecku nawet… oblizując jego smoczek! To tylko pokazuje, jak ważne są mleczaki dziecka i ich odpowiednia pielęgnacja. W dzisiejszym artykule skupimy się na kwestii, czy zęby mleczne mają korzenie.
Zęby mleczne nie są tak rozwinięte, jak zęby stałe – temu nie można zaprzeczyć. Zęby mleczne z reguły mają słabsze szkliwo, przez co są bardziej podatne na działanie różnych bakterii i kwasów. Pierwsze zęby potrafią jednak zaboleć – co jest odpowiedzią na pytanie, czy mleczaki mają nerwy. Na szczęście, coraz skuteczniej udaje się wyjaśnić rodzicom, że zęby mleczne to nie tylko przejściowe uzębienie, a coś, co może mieć ogromny wpływ na dalsze kształtowanie uzębienia. Wobec tego, powinniśmy – my i nasze dzieci – wiedzieć o nich jak najwięcej. Z tego artykułu dowiesz się, czy zęby mleczne mają korzenie.
Czy mleczaki mają korzenie?
Rodzice na pewno zastanawiają się, czy zęby mleczne mają korzenie. Kwestia tego, czy zęby mleczne mają korzenie jest istotna, by móc sobie wyobrazić ekstrakcję takiego zęba. Prawdą jest, że takie zęby również mają korzenie – jednak warto wyjaśnić ich różnicę względem zębów stałych. Przede wszystkim, korzenie mlecznych zębów są dużo cieńsze i dość długie względem tych w zębach stałych. Prócz tego, korzenie mlecznych trzonowców mają szersze rozstawienie w przeciwieństwie do trzonowców stałych. Jak widzisz – mleczaki mają korzenie, jednak jest to kwestia różniąca się w porównaniu do stałych.
Prócz tego, istnieją inne różnice w odniesieniu do zębów stałych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mleczaki mają dużo cieńszą warstwę szkliwa i zębiny. Dodatkowo, nazwa mlecznych zębów najpewniej wzięła się od ich koloru – są one mleczno-białe, gdzie zęby stałe mają kolor raczej podchodzący pod biel z nutą koloru żółtego. Teraz wiesz już, czy mleczaki mają korzenie!
Czy mleczaki mają nerwy?
Jeśli twoje dziecko skarży się na ból zęba – to znaczy, że mleczak ma nerwy! Prawdą jest, że ten rodzaj zęba jest stosunkowo mocno unerwiony – ma on w sobie dużo unerwionej miazgi. Dlatego w sytuacji, gdy ząb mleczny ulega urazowi, czy też wysoko zaawansowana próchnica powoduje nieodwracalne zapalenie miazgi zęba – dziecko niestety to czuje.
Wobec tego o zęby mleczne należy dbać nie mniej, niż o stałe. Dbanie o zęby stałe gwarantuje, że dziecko będzie zadowolone ze swojego uśmiechu i że nie będzie przejmować się tym, że bolą go zęby. Szczególnie mając na uwadze, że rozwój chorób może doprowadzić do konieczności przedwczesnego wyrwania zęba, a to z kolei prosta droga do pojawienia się wad zgryzu!
Postaraj się możliwie wcześnie uświadomić dziecku, że to, że zęby mleczne wypadną, nie oznacza, że nie trzeba o nie dbać. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Powodzenia!