Należy mieć świadomość, że zęby powinny być mocno i stabilnie osadzone w dziąśle, a także utrzymane w kości szczęki lub żuchwy dzięki korzeniom. Pacjenci jednak czasami zastanawiają się, czy zęby stałe się ruszają. Co dokładnie powinno się zrobić w takiej sytuacji? Czy dana osoba może mieć powody do niepokoju?

Czy zęby stałe mogą się ruszać?

Warto wiedzieć, że ruszające się zęby są oznaką ruchomości zębów. W najprostszym możliwym ujęciu polega ona na wychyleniu korony klinicznej danego zęba w stosunku do kości wyrostka zębodołowego. Osoba, która zorientuje się, że jej ząb stały się rusza, nie powinna pod żadnym pozorem rozchwiewać go jeszcze bardziej. Istnieje wtedy niewielkie prawdopodobieństwo, że uda się go jeszcze uratować. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wybranie się do stomatologa.

Lekarz będzie w stanie ocenić stopień wychylenia zęba. Może wykorzystać do tego celu statyczny pomiar ruchomości lub dynamiczny pomiar ruchomości (jest on dokonywany przy zastosowaniu mechanoelektronicznego urządzenia, tzw. Perotestu).

Leczenie ruchomości zębów

Należy mieć świadomość, że chwiejące się zęby mogą poważnie przeszkadzać. Pacjent może mieć bowiem problemy z mową. W przypadku, gdy wspomniany problem będzie narastał, lekarz może podjąć odpowiednie kroki, by go zniwelować. W pierwszej kolejności trzeba oczywiście ustalić przyczynę ruchomości. W zdecydowanej większości przypadków będą to powikłania związane z nieleczoną paradontozą i próchnica. Przyczyną mogą być także urazy zębów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany problem może wynikać z zaciskania oraz zgrzytania zębami. Jak zostało już wspomniane wcześniej, stomatolog po stwierdzeniu, dlaczego zęby się chwieją, podejmie się leczenia. Jego celem oczywiście będzie zdecydowane wzmocnienie struktury tkanek i zęba. Dzięki temu ząb będzie utrzymany w nieruchomej pozycji. Czy zęby stałe się ruszają?

Czy da się uratować rozchwiane zęby

Osoby, które zaczynają odczuwać dyskomfort wywołany chwiejącymi się zębami, muszą wiedzieć, że problem jest w bardzo dużym stopniu zaawansowany. Jak zostało wspomniane wcześniej, zalecane jest wtedy skonsultowanie się z lekarzem. Ponadto profesjonalna diagnoza pozwoli ustalić, czy możliwe jest jeszcze uratowanie ruszającego się zęba. W celu uniknięcia rozchwiania zębów, a także zachowania pełnego uzębienia, warto wdrożyć wczesną profilaktykę.

Istotną rolę w tym procesie będzie odgrywała codzienna higiena jamy ustnej przy zastosowaniu odpowiednich środków. Doskonałymi przykładami mogą być płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów czy szczoteczka. Nie można oczywiście zapomnieć o regularnym nitkowaniu zębów. Należy także pamiętać o zdrowej i zbilansowanej diecie, która będzie bogata w witaminy i minerały. Rekomendowane jest unikanie używek. Złym rozwiązaniem będzie palenie papierosów, picie napojów alkoholowych. Wspomniane używki mogą przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia.

Zdecydowana większość osób po przeczytaniu tego artykułu będzie wiedziała, czy zęby stałe się ruszają.