Nie ma znaczenia, czy odłamał się cały ząb, czy tylko jego kawałek — w razie ukruszenia zęba wymagane jest szybkie i prawidłowe działanie. Jakie leczenie należy podjąć i czym wypełnić ukruszony ząb?

Czym wypełnić ukruszony ząb?

To czym wypełnić ukruszony ząb, zależy głównie od rodzaju uszkodzenia.
Złamane fragmenty zębów można obecnie bardzo łatwo naprawić.
W tym celu dentysta stosuje specjalną technikę klejenia. Do sklejenia złamanych zębów dentysta używa w miejscu złamania specjalnego kleju, który twardnieje w wyniku polimeryzacji (lampa z niebieskim światłem). Po zabiegu należy chwilę odpocząć i przekazać dentyście informację zwrotną, czy zęby pasują do siebie jak zwykle.

Jak można naprawić ukruszony ząb?

To dzieje się bardzo szybko — upadasz, gryziesz coś twardego lub wpadasz na kogoś niespodziewanie i odłamuje się kawałek zęba. Najlepiej zachować spokój i ostrożność, ponieważ złamany kawałek można często ponownie przymocować, niezależnie od tego, czy złamany jest ząb zębem trzonowym, czy siekaczem. Jeśli nie jest to już możliwe, istnieje wiele metod naprawy uszkodzeń. W takim razie jak leczyć czym wypełnić ukruszony ząb?

Jeśli ząb się złamał, należy poszukać drogi do dentysty. Jeśli wypadek nie wydarzy się w normalnych godzinach pracy, należy skorzystać z pomocy dentystycznej w nagłych wypadkach.

Częściowo złamany ząb można ponownie przykleić do złamanego miejsca. Jeśli nerw zęba nie został uszkodzony, adhezja jest możliwa nawet po długim czasie. Tutaj rana jest po prostu oczyszczana, a ząb umieszczany we właściwej pozycji. Ząb jest następnie mocowany do sąsiednich zębów za pomocą drucianej szyny. Ta szyna pozostaje w jamie ustnej przez 4-6 tygodni. W każdym przypadku konieczne są wielokrotne kontrole u dentysty, ponieważ należy sprawdzić wrażliwość zęba. Jeśli po tej fazie ząb nie reaguje lub reaguje tylko z niewielką wrażliwością, to nerw zęba jest uszkodzony i trzeba przejść leczenie kanałowe. Nawet po zabiegu należy podjąć kilka kroków, aby zapewnić prawidłowe gojenie się zęba. Należy jeść miękkie pokarmy przez co najmniej tydzień po ponownym założeniu zęba. Zęby należy zawsze dokładnie myć, ponieważ infekcja bakteryjna może rozwinąć się bardzo szybko w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Czym wypełnić zęba?

Jeśli odłamał się mały kawałek zęba, odbudowuje się go materiałem zawierającym plastik.

Jeśli uszkodzenie jest większe, na zęby wykonuje się zwykle koronę częściową, a w razie potrzeby koronę pełną. Zęby w widocznym obszarze zwieńczone są ceramiką.

Klejenie fragmentów lub zębów jest na ogół trudniejsze, jeśli złamanie otworzyło jamę nerwową zęba. Wtedy dentysta zwykle musi usunąć nerw zęba i leczyć korzeń. Aby to zrobić, używa sztucznego materiału zastępczego do wypełnienia korzenia. Zęby można następnie odbudować.

Jeśli uszkodzenie jest tak poważne, że nie da się uratować zęba, ząb zostaje całkowicie zastąpiony mostem lub implantem.

Cena naprawy ukruszonego zęba

Koszt leczenia złamanego zęba zależy przede wszystkim od rodzaju uszkodzenia i wybranego leczenia, aby przywrócić ząb. Jednak bez względu na koszty zarówno z estetycznego punktu widzenia, jak i w trosce o zdrowie zębów, należy jak najszybciej wyleczyć złamany ząb.