Wiele osób zastanawia się, co to jest koronka dentystyczna. Należy wyjaśnić, że jest to nakładka na ząb służąca do rekonstrukcji zębów zniszczonych podczas rekonstrukcji zgryzu lub na skutek próchnicy. Korony najczęściej mocuje się na naturalnych lub sztucznych korzeniach zębów. Jeśli chodzi o sztuczne korzenie to można mówić o implantach i odbudowie protetycznej.

Rodzaje koron zębowych

Korona na zębie może odtworzyć widoczną część zęba. Stanowi ona uzupełnienie protetyczne stałe, czyli podobnie jak mosty protetyczne. Z pewnością nie można jej samemu wyjąć do czyszczenia. Głównym zadaniem korony jest całkowite przykrycie zęba i zabezpieczenie jego wewnętrznych tkanek. Ma bardzo wysokie walory estetyczne, a do tego pełni w protetyce funkcję ochronną oraz wzmacniającą. W zasadzie każdy lekarz stomatolog doskonale wie, co to jest koronka dentystyczna. Może być wykonana z materiału porcelanowego lub ceramicznego. Dentysta powinien dopasować kolor korony do naturalnej barwy pozostałych zębów, żeby się od nich nie różniła. Można wyróżnić korony porcelanowe, korony pełnoceramiczne oraz korony akrylowe. Są jeszcze korony pełno metalowe, które są bardzo trwałe, ale za to mało estetyczne, więc też rzadko stosowane.

Kiedy stosuje się koronki na zęby?

Największe walory estetyczne mają oczywiście korony pełnoceramiczne, które są polecane do uzupełnień przednich zębów. Korony akrylowe to najczęściej korony tymczasowe, które nosi się przez określony czas. Korony na zęby pozwalają odbudować zęby uszkodzone mechanicznie, czyli ułamane, pęknięte lub starte. Chęć ochrony stałego zęba przed złamaniem może być zaleceniem do wstawienia koronki dentystycznej. Jeśli pozostałość zęba zlokalizowana nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm to nie można zastosować koron zębowych. Dotyczy to również sytuacji, gdy zęby są mocno zniszczone przez próchnicę, co wskazuje na to, że choroba sięga nawet do poziomu dziąsła.

Korony zębowe – kiedy się zdecydować?

W trakcie wizyty w gabinecie dentystycznym lekarz powinien ocenić, czy możliwe jest wykonanie odbudowy protetycznej w postaci korony zębowej. W dużej mierze od stanu zęba jest zależny sposób nałożenia korony. Jeśli ząb jest zdrowy to lekarz go oszlifuje, a później przyklei koronę, której kolor powinien być dopasowany do reszty zębów. W stomatologii bardzo często stosowane są korony zębowe. Często przy leczeniu kanałowym ząb jest już na tyle uszkodzony, że nie spełnia swoich funkcji. Korona dentystyczna sprawdzi się również w przypadku zębów z wrodzonych brakiem szkliwa. Należy pamiętać, że takie zęby muszą być specjalnie chronione.

Niestety wiele osób myli korony zębowe z implantami. Warto wyjaśnić, że implant to tytanowa śruba wwiercana w kość, które pełni funkcję korzenia. Z kolei korona to element, który jest widoczny gołym okiem. Koronę warto wybrać do ochrony bardzo słabych zębów, którym grozi wypadnięcie, a także w celach umocowania mostów protetycznych. Podsumowując dotychczasowe rozważania można stwierdzić, że korona pozwala nadać ładny wygląd złamanym i zniszczonym zębom. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, co to jest koronka dentystyczna.