Na powierzchni szkliwa czasami powstają odbarwienia, który określamy jako przebarwienia zębów. Mogą to być pojedyncze plamy, ale często się zdarza, że obejmują cały ząb. Z reguły są brązowe lub żółte, ale czasami przybierają też inne odcienie niż biel. Dosyć często spotykane są jeszcze szare przebarwienia.
Co powoduje przebarwienia zębów?
Wiele osób zastanawia się jakie są przyczyny przebarwień zębów. Jeżeli będziesz wiedział, co powoduje przebarwienia to zdecydowanie łatwiej będzie ci ich uniknąć. Przebarwienia są z pewnością nieestetyczne, dlatego trzeba zadbać o swoje uzębienie, żeby nie szpeciło naszego wyglądu. W dużej mierze od budowy naszych zębów zależy, jakiego są koloru. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy ząb składa się ze szkliwa, zębiny oraz miazgi. Gołym okiem nie da się zobaczyć miazgi, więc na wygląd zęba nie ma ona żadnego wpływu. Ważne jest za to szkliwo, które stanowi zewnętrzną warstwę zęba. Należy pamiętać, że zębina zazwyczaj ma kolor żółty. Barwa zęba jest uzależniona przede wszystkim od grubości szkliwa. Jeśli szkliwo jest bardzo cienkie to wtedy ząb wydaje się żółty. Z kolei grube szkliwo oznacza przeważnie, że ząb będzie biały.
Barwy od mlecznobiałej do żółtej uznawane są za normalne. Warto dodać, że w niektórych przypadkach nawet żółtobrunatny kolor nie jest powodem do niepokoju. Za przebarwienie uznawane jest tak naprawdę każde odstępstwo w kolorze pigmentu. Na uwagę zasługuje fakt, że naturalne lub sztuczne barwniki znajdują się w każdym produkcie spożywczym. Barwniki osiadają na zębach, dlatego trzeba je regularnie usuwać. Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej to robić po każdym posiłku. Można wymienić różne przyczyny przebarwień zębów, jednak najczęściej wymienia się niewłaściwą higienę jamy ustnej. Oprócz mycia zębów trzeba jeszcze pamiętać o używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Szczególnie ważne jest czyszczenie szczelin międzyzębowych, ponieważ tam gromadzi się najwięcej bakterii.
Przyczyny powstawania przebarwień
Nieusunięte barwniki i bakterie wżerają się w szkliwo, które zmienia swoją barwę. W takiej sytuacji można mówić o zewnętrznych przyczynach przebarwień. Istnieją także wewnętrzne przyczyny, które wpływają na barwę zębiny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że powodują jej ciemnienie. Przebarwienia zębów zazwyczaj występują u palaczy. Niestety palacze nie mogą się raczej pochwalić białym uzębieniem. Zęby palacza są przeważnie żółte, a przy dziąsłach gromadzi się nalot ciemnobrązowy. Substancje smoliste są toksyczne i osiadają na zębach, przez co szkliwo zmienia swój kolor. Oczywiście ważne jest częste mycie zębów, ale nie zawsze możemy to zrobić. Warto się jednak postarać, żeby myć zęby rano i wieczorem.
Należy pamiętać, że substancje smoliste odbarwiają szkliwo oraz wszelkie wypełnienia zębów. Wybielanie zębów u nałogowych palaczy nie ma tak naprawdę większego sensu. Efekt jest mało zadowalający i krótkotrwały. Dlatego trzeba sobie najpierw poradzić z nałogiem, żeby móc się cieszyć białym uzębieniem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki elektrycznej, która czyści zęby znacznie dokładniej. Do tego najlepiej wybrać remineralizującą pastę do zębów. Mogłoby się wydawać, że za żółty kolor naszych zębów odpowiedzialne są przetworzone produkty oraz fast foody. Nie jest to do końca prawda, ponieważ są to świeżo wyciskane soki, warzywa oraz owoce. Te produkty zawierają dużo kwasów, które mają negatywny wpływ na szkliwo. W ten sposób staje się cieńsze i bardziej porowate. Barwniki znacznie łatwiej przylegają do szkliwa, które jest osłabione i porowate. Przebarwienia się nawarstwiają i po pewnym czasie jest je już bardzo ciężko usunąć. Dlatego trzeba działać jak najszybciej i rozpoznać przyczyny przebarwień zębów zanim będzie za późno.
Produkty, które intensywni przebarwiają zęby to między innymi: kawa, herbata, owoce jagodowe, buraki, curry, czerwone wino oraz napoje gazowane. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wystarczy dodać mleko do kawy, żeby zmniejszyć ryzyko osadzania się jej związków na zębach. Należy pamiętać, że czerwona odmiana herbaty pozostawia największe przebarwienia. Owoce jagodowe to także wiśnie, truskawki, jagody, jeżyny oraz borówki. Przyczyny przebarwień na zębach to także słodycze, czyli wszelkiego rodzaju żelki, czekolady i tak dalej. Jednak czynniki wewnętrzne również mają wpływ na powstawanie przebarwień. W tym miejscu można wymienić choroby, takie jak: niedoczynność tarczycy, porfiria, a także fluoroza. Wydaje się, że dwukrotne mycie zębów codziennie jest czymś naturalnym. Nie jest to do końca prawda, ponieważ najczęstszą przyczyną przebarwień zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Sposoby na pozbycie się przebarwień
Wielu ludzi nie stosuje w ogóle płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej. Szczotkowanie zębów także jest bardzo ważne, dlatego najlepiej jeżeli robimy to po każdym posiłku. Oczywiście przyczyny przebarwień zębów mogą być genetyczne, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Wybierając stomatologa warto wcześniej przeczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Przebarwienia powstałe w ciągu dnia można usunąć przy pomocy odpowiedniej higieny. W ten sposób można utrzymać naturalny kolor zębów i cieszyć się ładnym uśmiechem. W internecie można znaleźć informacje, że przyczyny przebarwień zębów dotyczą również stosowania antybiotyków. Jest to fakt, ponieważ niektóre antybiotyki zawierają substancje, które przyczyniają się do powstawania przebarwień. Kluczowe są także profilaktyczne wizyty stomatologiczne.
Przynajmniej raz na pół roku warto odwiedzić swojego dentystę, żeby sprawdził czy wszystko jest w porządku. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym większa szansa, że uda się skutecznie usunąć przebarwienia. W sprzedaży dostępne są także pasty wybielające. Najlepiej kupować produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy cieszą się pozytywną opinią. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć jakie są przyczyny przebarwień zębów. Podsumowując najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej. Można też ograniczyć spożywanie produktów zawierających kwasy oraz słodyczy.