Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważne, abyśmy mogli cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Aby odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej mogło mieć miejsce, konieczne jest zapoznanie się z zasadami, które należy przestrzegać, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem.
Brak higieny jamy ustnej lub nieprawidłowe wykonywanie czynności, które mają prowadzić do oczyszczenia zębów, mogą prowadzić do szeregu chorób. Dowiedz się, na czym polega odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej i dlaczego nie należy bagatelizować tego tematu.
Objawy nieodpowiedniej higieny jamy ustnej
Plusem dla pacjentów jest fakt, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest zauważalna – nie tylko dla innych, ale także dla pacjenta. Przejawia się ona przede wszystkim czystością zębów – niedokładnie oczyszczone zęby mają zgromadzone w różnych miejscach resztki pokarmu. Dziąsła mają inny kolor, niż różowy, a dodatkowo krwawią w trakcie nitkowania i szczotkowania zębów. Dodatkowo, u osób, które nieodpowiednio dbają o higienę, permanentnie utrzymuje się nieświeży oddech.
Pacjent, który nieprawidłowo dba o swoją jamę ustną, powinien jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem celem dokonania przeglądu, a także poznania technik dbania o uśmiech. Jest to niezwykle ważna kwestia, która pomoże utrzymać zęby w odpowiedniej kondycji.
Jak dbać o zęby i jamę ustną?
Profilaktyka zębów jest niezwykle ważna, aby uchronić się od możliwości wystąpienia groźnych chorób, których leczenie może być czasochłonne i dodatkowo wymagające dużych nakładów pieniężnych. Profilaktyka jest dużo tańsza, dlatego warto zapoznać się z prawidłowymi sposobami jej realizacji.
Odpowiednia profilaktyka wymaga znajomości technik szczotkowania. Zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a także stosować nić dentystyczną. Warto jest stosować pasty, płukanki, które w swoim składzie posiadają podwyższoną zawartość fluoru.
Odpowiednie szczotkowanie zębów
Odpowiednie szczotkowanie zębów wymaga znajomości techniki szczotkowania. Prawidłowe szczotkowanie zaczyna się od ustawienia szczotki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie czyszczenia ruchem obrotowym lub wymiatającym, rozpoczynając czyszczenie od linii dziąseł. W dalszych etapach konieczne jest wyszczotkowanie żującej, wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni każdego zęba, poprzez szybkie ruchy do przodu i do tyłu. Następnie, warto jest oczyścić język, celem usunięcia z niego resztek jedzenia, powstałych bakterii, a także po to, by nadać świeżość swojemu oddechowi.