Jak wygląda próchnica? Próchnica zębów to choroba, która potrafi uszkodzić powierzchnie zębów, prowadzić do ubytków a nieleczona może prowadzić do zajęcia całego zęba i okolicznych. Postępującą próchnica objawia się tym, że na zębach powstają niewielkie otwory, ubytki te są powodowane przez bakterie, które bytują w jamie ustnej.
Próchnica jak powstaje?
Za powstawianie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które rozwijają się na zębach. Rozwijają się one na płytce nazębnej. Płytka ta nazywana jest również płytką bakteryjną lub też osadem nazębnym. Warto pamiętać jest więc o regularnym usuwaniu nagromadzonej płytki nazębnej poprzez regularne szczotkowanie zębów i używanie nic dentystycznej. Jeśli zrezygnujemy z wymienionych sposób pielęgnacji wówczas na płytce nazębnej powstaną i zaczną rozwijać się bakterie odpowiadające za powstanie próchnicy.
Bakterie te odżywiają się cukrami zawartymi w jedzonym przez nas jedzeniu co prowadzi do tworzenia się kwasów, które wpływają na demineralizację szkliwa zębów W ten właśnie sposób w zębach powstają niechciane ubytki, które mogą być leczone tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.
Wiadomym jest że podatność na próchnicę to kwestia indywidualna.
U niektórych pacjentów może się ona pokazać później aniżeli u innych. Warto więc znać przyczyny powstawania choroby i to jak wygląda próchnica.
Objawy próchnicy
Jak wygląda próchnica? Próchnica jest to choroba bakteryjna zębów. Główną przyczyną są więc bakterie które zawarte są w płytce nazębnej. Bakterie niezwykle silnie prowadzą do demineralizacji szkliwa czyli osłabiają zęby. Co powoduje ubytki. Na początku trudno stwierdzić czy mamy do czynienia z próchnicą ponieważ trudno jest ją wykryć samodzielnie. Pierwszym objawem próchnicy jest ból zęba, który skłania pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Nie warto więc popełniać popularnego błędu czyli uśmierzanie bólu tabletkami przeciwbólowymi. Takie rozwiązanie jedynie pogorszy stan jamy ustnej. Pierwszy etap rozwoju tej choroby pozbawiony jest jakichkolwiek objawów. Następnie mogą się pojawić niewielkie planki oraz pęknięcia szkliwa. Zęby stają się co raz bardziej wrażliwe a następnie pojawić się może narastający ból zęba. Nieleczona próchnica dociera następnie do zębiny a następnie dociera aż do miazgi co jest powodem ogromnego bólu i infekcji.
Sposoby na próchnicę
Leczenie choroby zależne jest od jej rozwoju i tego jak wygląda próchnica. W przypadku pojawienia się oznak próchnicy należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Choroba to powinna być jak najszybciej wyleczona ponieważ będzie to po prostsze aniżeli w przypadku postępującej choroby. W początkowych stadiach choroby wystarczy leczyć próchnie ozonoterapią, czyli bez borowania. Warto jest też pamiętać o dobrej higienie jamy ustnej. W przypadku gdy próchnica spowodowała ubytki należy je wypełnić. Jeśli dojdzie do zakażenia miazgi to leczenie staje się bardziej skomplikowane oraz bardziej kosztowne.
Konieczne więc będzie usunięcie zakażonej miazgi, rozpoczęcie leczenia kanałowego. Warto pamiętać że po leczeniu kanałowym zęby stają sie bardziej delikatne. Niestety może też dojść do sytuacji, w której próchnica spowodowała zmiany tak duże że konieczne będzie usunięcie zęba w całości.