W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się Koferdam przeciwwskazania praktycznie nie istnieją. Koferdam to arkusz silikonowej gumy, gdzie w miejscu leczonego zęba wycinany jest otwór przy pomocy specjalnego dziurkacza.
Co wchodzi w skład koferdamu?
Zestaw dedykowanych klamer zapewnia jej utrzymanie, a metalowa lub plastikowa ramka dodatkowo stabilizuje całość. Zakładanie koferdamu nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Jest on stosowany w leczeniu kanałowym, protetyce oraz leczeniu zachowawczym. Stosuje się go też często przy cementowaniu licówek oraz koron. Najlepiej korzystać z usług renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Wtedy można mieć pewność, że Koferdam zostanie założony prawidłowo i nie wystąpią żadne komplikacje. Izolacja leczonego zęba od napływu śliny jest podstawową funkcją koferdamu. Wymagana jest bezwzględna suchość, żeby zachować szczelność w wypełnieniach. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że kompozyty to materiały nowej generacji stosowane do wypełnień. Niestety w jamie ustnej panuje wilgotne środowisko, dlatego bardzo ciężko jest zachować suchość. W skład koferdamu wchodzą takie elementy jak: dziurkacz, guma lateksowa, klamry, kleszcze do zakładania klamer oraz ramka metalowa.
Zakładanie koferdamu
Warto zwrócić uwagę na fakt, że ramki do koferdamu zazwyczaj mają kształt litery U. Głównym zadaniem koferdamu jest ochrona dziąseł, które pod wpływem działania wody i piasku są mocno podrażnione. Jeżeli są podrażnione to niestety bardzo ciężko byłoby założyć trwałe wypełnienie ostateczne. Koferdam przekłada się więc bezpośrednio na trwałość oraz jakość wypełnień. Zainfekowanie systemu kanałów korzeniowych bakteriami z jamy ustnej to najczęstsza przyczyna niepowodzenia leczenia kanałowego. Użyciu koferdamu może temu zapobiec, dlatego warto skorzystać z możliwości jakie oferuje nam obecnie stomatologia.
Można w ten sposób też skutecznie chronić wrażliwe tkanki jamy ustnej. Należy pamiętać, że trzeba je często dezynfekować w trakcie opracowywania kanałów. Dezynfekcję przeprowadza się przy użyciu silnego środka bakteriobójczego. Uwaga lekarza podczas zakładania koferdamu powinna być skupiona jedynie na zębie. Powinien mieć zapewnione szerokie pole widzenia oraz maksymalny komfort pracy. Obecnie gabinety stomatologiczne są wyposażone zdecydowanie lepiej niż kilkanaście lat temu. Trzeba koniecznie pamiętać, że etapami zakłada się koferdam przeciwwskazania to także niektóre choroby i alergie. Koferdam należy naciągnąć w ten sposób, żeby stał się praktycznie przezroczysty. Trzeba jednocześnie uważać, żeby go nie uszkodzić lub nie podrzeć. Bardzo łatwo można go zniszczyć, dlatego jeśli używasz ostrych narzędzi to trzeba zachować szczególną ostrożność.
Funkcje i zastosowanie koferdamu
Koferdam powinien być założony w ten sposób, żeby tylko leczony ząb był odizolowany. Warto dodać, że pole operacyjne powinno być szersze przy leczeniu ubytków. Dlatego przez dziurkę musi wystawać nie tylko leczony ząb, ale także przylegające do niego zęby. Przy wykorzystaniu dziurkacza wycina się w koferdamie otwór, a następnie zakłada ślinochron. Dentysta powinien to obowiązkowo zrobić przed zabiegiem. Później mocowana jest specjalna klamra, która musi być dopasowana nie tylko do wielkości, ale również kształtu zęba. Nic nie izoluje zęba lepiej niż koferdam przeciwwskazania jednak warto poznać. Na zębie umieszczane są klamry do koferdamu bez skrzydełek. Następnie ślinochron rozciąga się wokół zęba. Zakładając koferdam przeciwwskazania to między innymi uczulenie na lateks. W takiej sytuacji dentysta może jednak użyć gumy bezlateksowej.
Ułożenie gumy jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie zakryć nosa, ponieważ można pacjentowi utrudnić oddychanie. Najlepiej wybierać renomowane kliniki stomatologiczne, ponieważ w takich miejscach pracują doświadczeni stomatolodzy. Najczęściej podczas leczenia endodontycznego, czyli kanałowego wykorzystuje się koferdam. Należy pamiętać, że koferdam jest cienkim arkuszem naturalnej gumy lateksowej, a także bezlateksowej. Niektórzy pacjenci uczuleni są na lateks i wtedy trzeba użyć wersji bezlateksowej. Podczas zabiegów dentystycznych trzeba często odizolować pewne zęby i właśnie w tym celu wykorzystywany jest koferdam. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w różnych kolorach, grubościach i krojach występuje guma, z której jest wykonany. Z reguły wymiary koferdamu wynoszą 15 x 15 cm. Im cieńszy koferdam, tym lepiej, ponieważ łatwiej go wtedy zastosować. Nawet mało doświadczeni i początkujący stomatolodzy powinni sobie z łatwością poradzić z założeniem koferdamu, ponieważ nie jest to nic skomplikowanego.
Przeciwwskazania
Wadą koferdamu jest to, że można go bardzo łatwo rozedrzeć. Cienki koferdam gorzej uszczelnia ząb niż wersja grubsza. Właśnie dlatego zazwyczaj wykorzystuje się średniej grubości koferdam. Koferdam gruby zapewnia maksymalną retrakcję tkanek, natomiast koferdam cienki stosowany jest przeważnie przy zabiegach endodontycznych. Warto mieć na uwadze, że podstawowym zabezpieczeniem zęba leczonego kanałowo jest leczenie w koferdamie. Każdy doświadczony stomatolog do izolacji zęba wybierze koferdam przeciwwskazania są łatwe do przeskoczenia. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na lateks, ale obecnie stosuje się również gumy bezlateksowe. Obecnie mamy dużo większe możliwości niż kiedyś, dlatego jak najbardziej warto z nich korzystać. Warto dodać, że w stomatologii zamiast wałeczków ligniny stosowany jest koferdam. Wałeczki ligniny wkładało się między dziąsła a zęby, żeby wchłaniały ślinę w czasie zabiegu. Niektórzy pacjenci mają dosyć silny ślinotok, dlatego trzeba wziąć to koniecznie pod uwagę. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest koferdam przeciwwskazania do stosowania. Pole operacyjne trzeba jak najczęściej osuszać, ponieważ w jamie ustnej jest dosyć wilgotno. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dentysta mógł pracować w komfortowych warunkach i mieć dobry pogląd na wszystkie zęby.