Leczenie zęba kanałowo wykonywane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi i stanu zapalnego kości zęba, które objawiają się ślinieniem i bólem u pacjenta. Takie leczenie jest często jedyną próbą uratowania zęba, którego tkanka jest całkowicie zmieniona chorobowo. Czasami leczenie kanałowe zęba nazywane jest także leczeniem endodontycznym.

Czy warto robić leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe jest bardzo ważne i należy je stosować. W przypadku, gdy nie będziemy ratować naszego zęba leczeniem kanałowym, to może się skończyć nawet próchnicą i całkowitym usunięciem zęba. Warto także dodać, że takie leczenie może być bezbolesne. Obecnie leczenie zęba kanałowo nie jest wyrokiem. Teraz jest to zabieg, który wykonuje się codziennie. Ma na celu wyleczenie zęba. Dla osób, które boją się, że takie leczenie może boleć, to lekarz podaje znieczulenie. Gdy zależy nam na tym, by nasze zęby były zdrowe, to trzeba się zgodzić na takie leczenie kanałowe. Jest to robione z myślą o naszym zdrowiu. Nieleczone zęby mogą doprowadzić do bardzo złego stanu zdrowia pacjenta.

Jak się robi leczenie kanałowe zęba?

Jest kilka etapów leczenia zęba kanałowo. W pierwszym etapie lekarz wykonuje rtg zęba. Dzięki temu będzie mógł stwierdzić, w jakim stanie jest ząb. Drugim krokiem jest zatrucie zęba. Stomatolog otwiera ząb i umieszcza w komorze specjalny środek, który prowadzi do rozłożonej w czasie kontrolowanej martwicy miazgi. W ten sposób ząb jest przygotowany do leczenia. Szczególnie zatruwa się ząb w przypadku, gdy pacjentowi doskwiera bardzo duży ból. Trzecią fazą jest przygotowanie kanału do wypełniania. W tym celu dentysta usuwa z niego zmienioną chorobowo miazgę. Następnie lekarz ocenia długość kanału i za pomocą linijki endodontycznej poszerza go i formuje. Tak przygotowany kanał, jest intensywnie płukany środkami antyseptycznymi.


Dzięki temu kanał jest oczyszczony. Lekarz likwiduje także bakterie i resztki zainfekowanej tkanki zębowej. W przedostatnim etapie lekarz przystępuje do jego wypełnienia Zastępuje tkankę zębową specjalnym materiałem. Należy to robić bardzo dokładnie tak, by kanał został szczelnie zamknięty. Również po uzupełnieniu kanału lekarz wykonuje zdjęcie rtg, by upewnić się, czy wszystko zostało dobrze zrobione. Ostatni etap to zamknięcie kanału i odbudowanie korony zęba przy pomocy odpowiedniego dobranego uzupełnienia.

Leczenie kanałowe zęba – przeciwskazania?

Nie wszyscy mogą mieć przeprowadzony taki zabieg. Przede wszystkim kobiety w ciąży nie mogą być narażone na kanałowe leczenie zębów. Również lekarz musi się upewnić, czy pacjent nie ma uczulenia na środek znieczulający. Gdy pacjent zataiłby taką informację, to mogłoby się skończyć to bardzo tragicznie.

Ceny za takie leczenie są różne. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są nasze zęby. Również duże znaczenie ma sama ranga i doświadczenie lekarza, u którego będziemy wykonywać takie leczenie. Warto także wspomnieć, że leczenie kanałowe, jest też wykonywane u dzieci.