Zęby są niezbędnym elementem pięknego uśmiechu. W wyniku różnych okoliczności mogą ulegać przebarwieniom, nadłamywaniu i wykruszaniu. Z pomocą na spełnienie marzeń o pięknych zębach przychodzi mało znany zabieg bondingu zębów. Jest to nieinwazyjna i stosunkowo tania metoda, poprawiająca wygląd i kolorystykę zębów, wykonywana w ramach stomatologii estetycznej. Często błędnie mylona jest z wybielaniem zębów.

Bonding zębów – charakterystyka

Bonding jest metodą naprawczą zębów wykonywaną za pomocą specjalnych żywic kompozytowych bez potrzeby ingerencji w tkanki zębowe. Zabieg ten nie wymaga szlifowania ani nie narusza struktury szkliwa zębów. Żywica kompozytowa podobna jest do wypełnień stosowanych przy ubytkach próchnicowych. Jej wykorzystanie niesie za sobą wiele zalet. Pozwala na zamaskowanie drobnych przetarć, uszkodzeń i ukruszeń. Kompozyt wiąże się ze szkliwem zębów podczas procesu adhezji. Bonding, oprócz odbudowy, umożliwia także zmianę koloru zębów, dzięki czemu stanowi świetną i tańszą alternatywę dla zabiegu wybielania zębów, a nawet dla licówek. .

Wykorzystywany w bondingu zębów kompozyt daje możliwość delikatnej modyfikacji kształtu zębów. Za jego pomocą można poszerzyć lub wydłużyć ząb. Metoda bondingu stosowana jest najczęściej na pojedynczych zębach, pozwalając dostosować ich wygląd i kolor do pozostałych. Jest to metoda w pełni bezpieczna, szybko przynosząca efekty. Cały zabieg można wykonać podczas jednej wizyty stomatologicznej.

Wskazania do bondingu zębów

Bonding zębów polecany jest osobom posiadającym niewielkie problemy z uzębieniem. Najczęściej wykonuje się go w przypadku powierzchniowych uszkodzeń w obrębie korony zęba, czyli wszelkich pęknięć, ukruszeń, uszczerbków, a nawet złamań. Pozwala nie tylko naprawić zniekształcenia, ale także zamaskować przebarwienia na zębach. Wskazania do zabiegu obejmują również względy estetyczne. Wszelkie nierówności, przerwy między zębami czy różnice w wielkości zębów mogą zostać naprawione za pomocą tego zabiegu. Bonding zębów wykonywany jest między innymi w przypadku diastemy, by zlikwidować przerwę między zębami.


Podkreślić należy fakt, że metoda bondingu może być wykonana jedynie na zdrowych zębach. Próchnica czy występujące choroby przyzębia bezwzględnie wykluczają przeprowadzenie zabiegu. Zatem jeśli chcemy poprawić wygląd zębów przy pomocy bondingu, wcześniej niezbędne jest wyleczenie wszystkich chorych zębów.

Bonding zębów – cena

Zabieg bondingu jest dużo tańszą metodą niż wybielanie zębów czy odbudowa za pomocą licówek. W zależności od miejsca średnie ceny bondigu zębów wahają się od 250 zł do 1000 zł. Metoda ta ma jednak mniejszą trwałość niż inne zabiegi odbudowujące. Możemy spodziewać się utrzymywania efektu przez 4-5 lat. W przypadku rekonstrukcji za pomocą licówek efekt utrzymuje się nawet do 15 lat. Zabieg bondingu zębów jest jednak mniej inwazyjny i polecany wszystkim osobom, które boją się zbyt dużej ingerencji w tkanki zęba i chcą uzyskać szybkie efekty, bez poświęcania czasu na kilka wizyt u stomatologa.