Wiele osób leczenie zębów odbiera jako oczywistą sprawę, która nie stanowi żadnego wyzwania czy też nie budzi niepokoju. Jak się jednak okazuje, u pewnych osób różnego rodzaju zabiegi mogą być potencjalnie bardzo niebezpieczne. Szczególnie uważać na siebie powinny kobiety w ciąży, których organizmy mogą być narażone na skutki znieczulenia czy też stres towarzyszący wizycie u stomatologa. Czy leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolone i czy powinno się wykonywać jakieś zabiegi dentystyczne aż do porodu?
Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?
Zanim przejdzie się do tego, czy leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolone, warto się najpierw dowiedzieć, jak wygląda sytuacja z poszczególnymi zabiegami stomatologicznymi. Czy są one dozwolone i co powinno się o nich wiedzieć?
Jeśli ktoś zapytałby o leczenie stomatologiczne w przypadku kobiety w ciąży, to każdy specjalista z tej dziedziny zgodnie przyzna, że najlepiej dla dziecka byłoby wykonać wszystkie zabiegi i wyleczyć zęby przed zajściem w ciąże. Gwarantować to będzie pełne bezpieczeństwo i całkowite zminimalizowanie ryzyka dla dziecka. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma, bo np. nie planowało się ciąży, a posiada się w tym czasie niewyleczone zęby lub pojawia się z nimi jakieś problemy, to pewne zabiegi są dozwolone.
Zbieranie informacji o tym, czy leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolone najlepiej rozpocząć od najprostszych zabiegów higienizacyjnych. Jak się okazuje, absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie ciąży realizować zabiegi usuwania kamienia nazębnego czy też nawet wybielanie zębów. Wszystko to jest dozwolone i nie ma najmniejszego wpływu na zdrowie matki lub dziecka.
Kolejną sprawą, o której koniecznie należy się dowiedzieć, jest stosowanie w czasie ciąży znieczulenia. Wiele kobiet boi się, że podanie takiej substancji do ciała spowoduje uszkodzenie płodu. W końcu trafia ona także do krwiobiegu malucha. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak się okazuje, obecnie używane znieczulenia nie są w żaden sposób niebezpieczne dla dziecka, więc spokojnie można je podawać, aby uniknąć bólu i stresu podczas zabiegu. Co jednak bardzo ważne koniecznie trzeba specjaliście powiedzieć, że jest się w ciąży, aby mógł dobrać odpowiednią dawkę.
Czy w pierwszym trymestrze ciąży można iść do dentysty?
Oprócz zdobycia informacji o zabiegach stomatologicznych i formach znieczulenia niezwykle ważne podczas ciąży jest dowiedzenie się, kiedy dokładnie będzie się je wykonywało. Czy np. leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolone? A może jednak są pewne zabiegi, które są w danym okresie niedozwolone?
Jak się okazuje początek ciąży oraz jej zakończenie, czyli spodziewanie się już porodu to czas, w którym nie powinno się wykonywać żadnych zabiegów. Organizm kobiety i dziecka jest tak delikatny, że mogłoby zabiegom stomatologicznym towarzyszyć niepotrzebne zagrożenie. Zalecane jest więc to, aby w tym czasie ograniczyć się jedynie do kontroli uzębienia i poczekać z leczeniem do drugiego trymestru lub do czasu, gdy dziecko się już urodzi.
Rzecz jasna w wielu sytuacjach zwykłe czekanie może być bardzo trudne. Jeśli wymagane jest leczenie kanałowe z powodu zakażenia miazgi zębowej, ból towarzyszący tak choremu zębowi może być nie do zniesienia. Co więcej, zakażenie może również oddziaływać na dziecko. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Każdy specjalista zaleci, aby wykonać zabieg zatrucia zęba. Polega on na podaniu wysoce toksycznej i niebezpiecznej substancji wprost do miazgi, co spowoduje jej obumarcie. Zniknie dzięki temu ból i stan zapalny. Oczywiście taki zabieg jest bardzo bezpieczny i nie stanowi ryzyka dla dziecka.
Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?
Jak więc widać leczenie zębów w pierwszym trymestrze ciąży nie jest zalecane i powinno się tego unikać. Warto się teraz zastanowić czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne. Jak to wygląda w szczegółach?
Jak już wcześniej zostało wspominane, w czasie ciąży można spokojnie realizować liczne zabiegi higienizacyjne, czyli np. piaskowanie lub wybielanie. Co więcej, spokojnie można leczyć zęby z próchnicy. Jest to zabieg, który stanowi obciążenie dla organizmu kobiety i dziecka, lecz zdecydowanie większym zagrożeniem jest obecny stan zapalny, więc mimo wszystko lepszym wyjściem jest przeprowadzenie leczenia.
Jak się jednak okazuje, istnieją pewne zabiegi, których zdecydowanie nie powinno się w czasie ciąży realizować. Takim właśnie zabiegiem jest leczenie kanałowe. O ile same czynności wykonywane w trakcie zabiegu nie stanowią większego problemu i są mniej więcej tak samo obciążające, jak zwykłe borowanie i stosowanie wypełnienia to już samo przygotowanie do zabiegu może być niezwykle groźne. Wiedzieć bowiem trzeba, że do leczenia kanałowego konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG, aby dentysta miał wgląd w to, jak ustawione są kanały zębowe i ile ich jest. Bez takiego zdjęcia nie da się przeprowadzić zabiegu. A wiedzieć trzeba, że wykonywanie zdjęć RTG w czasie ciąży może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu.