Każdy marzy o pięknym uśmiechu. Wymaga to jednak sporej pracy nad sobą. Trzeba koniecznie pamiętać o odpowiedniej higienie jamu ustnej oraz o utrzymaniu zasad higieny. Warto też zaznaczyć, że wiele osób obawia się wizyty u dentysty i odkłada ją w czasie. Wynika to ze strachu przed nieznanym, ewentualnym bólem albo obawami związanymi z kosztami leczenia. Stąd też wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak leczyć zęby bez dentysty. Jak to zrobić? Czy leczenie zębów domowymi sposobami ma sens?

Jak wyleczyć próchnicę bez dentysty?

Próchnica to naprawdę poważny problem. Zwykle, kiedy się już pojawi, to dość szybko dochodzi do kłopotów z uzębieniem. Próchnica prowadzi bezpośrednio do pojawienia się ubytków, które potocznie nazywane są dziurami w zębach. Oczywiście trzeba też liczyć się z tym, że ubytkom będzie towarzyszył ból. Jeśli więc mamy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak leczyć zęby bez dentysty, to powinniśmy na nie odpowiedzieć krótko – nie warto tego robić. Nie ma dobrych i skutecznych metod leczenia próchnicy domowymi sposobami. Jedyne, co można zrobić w domu, to zmniejszyć jej objawy i dzięki utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej zmniejszyć ryzyko postępowania próchnicy.

Jak samemu leczyć ubytki? – sprawdź sposoby samodzielnego leczenia

W internecie znajdziesz domowe sposoby na leczenie ubytków. Polegają one głównie na zapychaniu dziur w zębach różnymi materiałami, które nie są do tego celu przeznaczone. Oczywiście nie można spodziewać się, że metody te są skuteczne. Trzeba mieć świadomość, że ubytków nie można w żaden sposób wyleczyć we własnym domu. Jedyną znaną skuteczną i bezpieczną metodą jest wypełnienie ubytku przez profesjonalnego stomatologa, który wcześniej usunął z niego wszystkie ślady po zmianie próchniczej. Jeśli w zębie pozostanie nawet niewielka ilość płytki bakteryjnej odpowiedzialnej za powstawanie próchnicy, to trzeba spodziewać się jej nawrotu w nawet w ciągu kilku tygodni.

Profilaktyka

Trzeba też podkreślić, że zamiast zastanawiać się, jak leczyć zęby bez dentysty powinno się zadbać o profilaktykę. Dzięki niej ryzyko tego, że potrzebna będzie ingerencja stomatologa, jest zdecydowanie mniejsze. Jeśli nie chcesz w przyszłości wydawać dużych pieniędzy na leczenie ubytków, to po prostu nie dopuść do ich powstania. Profilaktyka próchnicy wymaga regularnego dbania o zęby. Podstawą jest codzienne mycie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Wskazane jest także ograniczenie spożywania słodyczy oraz gazowanych napojów. W ramach profilaktyki dobrze jest też pamiętać o konieczności regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty. Podczas nich lekarz może ocenić stan zębów i sprawdzić, czy pojawiły się w nich ubytki. Jeśli tak, to stomatolog wyznacza też plan leczenia. Profilaktyka próchnicy zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że konieczne będzie leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba. To dobra informacja dla wszystkich, którzy boją się takich zabiegów. Zdecydowanie lepiej jest zaplombować ząb, gdy ubytek jest mały, niż zostać zmuszonym do jego usunięcia.