Zadbany uśmiech jest dzisiaj jednym z podstawowych atrybutów atrakcyjnego wyglądu, jednak zdarza się, że z różnych przyczyn w naszej jamie ustnej występują braki jednego lub większej ilości zębów. Wtedy z pomocą mogą przyjść nam właśnie mostki zębowe.

Mostek zębowy – co to jest?

Most protetyczny jest jednym z najpopularniejszych sposobów na stałą odbudowę braków w jamie ustnej. Każdy taki most składa się z dwóch koron protetycznych, często nazywanych filarami, oraz z przęsła, które znajduje się nad dziąsłem i ma za zadanie zastąpić utracone zęby. Jeśli chodzi o „obsługę” wstawionego już mostku, to dbamy o niego podobnie jak o naturalne zęby, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dokładne czyszczenie powierzchni międzyzębowych i regularne usuwanie kamienia.
Jak już wyżej wspomniano most można nałożyć na istniejące zęby, wymogiem jest jednak, aby były one w pełni zdrowe, konieczne będzie również ich zeszlifowanie. Inną opcją jest umiejscowienie odbudowy na implantach zębowych. W dalszej części tekstu znajdziemy odpowiedzi na pytania o to kiedy korzysta się tej metody oraz ile kosztuje mostek zębowy.

Kiedy wstawić mostek zębowy?

Mostek protetyczny jest wskazany dla wszystkich tych osób, które chciałby uzupełnić braki w uzębieniu, niezależnie od tego czy, nie mają jednego czy większej ilości zębów. Jego największą zaletą jest fakt, że jest on mocowany trwale, jest więc nieporównywalnie bardziej komfortowy i lepiej imituje naturalne uzębienie niż protezy wyjmowane. Na taki zabieg pacjenci decydują się jednak nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Luki w uzębieniu mogą powodować przemieszczanie i obracanie się wokół własnej osi „luźnych” zębów w dziąśle, wstawienie takiej protezy stomatologicznej może nas uchronić również przed próchnicą i chorobami dziąseł.
Wszystkie materiały stosowane w gabinetach dentystycznych, używane do odbudowy uzębienia, są przyjazne dla zdrowia, bardzo trwałe i doskonale imitują naturalny wygląd zębów, w czym można upatrywać tak dużej popularności tego rozwiązania.

Mostek zębowy – cena

Na pytanie o to, ile kosztuje mostek zębowy, nie da udzielić się konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi: wszystko zależy bowiem od jego wielkości oraz od tego, z jakiego materiału zostanie wykonany.
Wstawienie mostu zębowego nie zalicza się do najtańszych zabiegów, jednak efekty są najczęściej wręcz spektakularne i naprawdę długotrwałe, ponieważ dobrze wykonana odbudowa uzębienia tego typu, może służyć nam nawet przez trzydzieści lat. Ceny zaczynają się od około 3 000 złotych za punkt przy ceramicznej konstrukcji montowanej na własnych zębach, więcej zapłacimy za mostek pełnoceramiczny, zaś najdroższą opcją są odbudowania mocowane na implantach – tu ceny zaczynają się od około 10 000 złotych za punkt razem z implantem. .
Bardzo często pojawiają się pytania o to, dlaczego całość zabiegu jest tak kosztowna. Okazuje się, że główną przyczyną są wysokie koszty materiałów, jednak jeśli uzupełnienie ma być trwałe, nie warto na nich oszczędzać. Inną sprawą jest czas, który potrzebny jest nie tylko do samego montażu, ale również do przygotowania protezy w taki sposób, by jak najwierniej oddawała naturalny wygląd zębów oraz aby była idealnie dopasowana do jamy ustnej pacjenta. Rozważając zafundowanie sobie mostku zębowego wykonanego na przykład z porcelany na metalowej podbudowie, pamiętajmy o tym, że zostanie on z nami na długie lata i pozwoli uniknąć wielu kłopotów, które moglibyśmy mieć w związku z brakiem zęba lub zębów czy też z wyjmowaną protezą.