Głównym celem podejmowanego leczenia ortodontycznego jest korekta wad zgryzu. Dobrze dobrany aparat ortodontyczny pozwala jednak nie tylko poprawić wygląd uśmiechu, ale również przywrócić prawidłowe gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Wielu pacjentów ma jednak wątpliwości dotyczące tego, jak zmienia sie twarz po aparacie ortodontycznym.

Założenie aparatu

Założenie aparatu ortodontycznego jest wskazane w przypadku poważnych wad zgryzu. Jego stosowanie umożliwia bowiem skuteczną i trwałą korektę uzębienia w stosunkowo krótkim czasie. To z kolei wpływa na poprawę samooceny pacjentów, wzrost ich pewności siebie oraz wyższy komfort życia. Nie bez znaczenia jest również ograniczanie przykrych dolegliwości takich jak choćby ból czy dysfunkcja stawów znajdujących się w obrębie jamy ustnej.

Zmiany w wyglądzie

Założenie i stosowanie aparatu ortodontycznego wpływa na wygląd nie tylko samego uzębienia pacjenta, ale również jego twarzy. Zatem, jak zmienia sie twarz po aparacie ortodontycznym? W przypadku tyłozgryzu u pacjentów obserwowana jest wyraźnie zaznaczona bruzda wargowa, a także cofnięta broda. W przypadku zgryzu otwartego pojawia się asymetria twarzy, ponieważ dolna jej część nie jest proporcjonalna do górnej. Zaś przy przodożuchwie obserwowana z profilu twarz jest wklęsła.

Nie można również zapominać o tym, że w wielu wypadkach wady zgryzu wymuszają konieczność usunięcia wybranych zębów. To z kolei znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie twarzy. Wynika to z procesów starzenia zachodzących w skórze, która traci swoją jędrność i elastyczność. Brak podparcia w postaci zębów powoduje zapadanie się policzków i mało atrakcyjny wygląd. Leczenie ortodontyczne stanowi wówczas dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia podparcie dla tkanek miękkich oraz koryguje mankamenty urody.

Czy aparat ortodontyczny zmienia rysy twarzy?

Jak wspomniano powyżej, aparat ortodontyczny zmienia wygląd twarzy. A to, jak zmienia sie twarz po aparacie ortodontycznym zależy przede wszystkim od rodzaju wady. Efekty zmian zachodzące wraz z noszeniem aparatu ortodontycznego rozpatrywać można w aspekcie zdrowotnym i estetycznym. Leczenie ortodontyczne prowadzi bowiem do wyeliminowania wad zrywu oraz ograniczenia dolegliwości bólowych związanych z dysfunkcją między innymi stawów skroniowo-żuchwowych.

Zmiany zachodzą również w obrębie twarzy, co należy wziąć pod uwagę decydując się na leczenie ortodontyczne. W przypadku zgryzu krzyżowego, w którym zęby dolne zachodzą na zęby górne aparat ortodontyczny wpływa na poprawę wyglądu twarzy. Proporcje twarzy ulegają również poprawie w przypadku wad związanych z przesunięciem względem siebie szczęki oraz żuchwy. Widoczne zmiany wyglądu pacjentów są również widoczne w przypadku wad związanych z nadmiernym stłoczeniem zębów, a także powodujących wysunięcie brody czy tworzenie się wklęsłego profilu.

Co ważne, pozytywne zmiany mają w tym przypadku długotrwały efekt oraz w wielu przypadkach są wręcz spektakularne. Dobrze prowadzone leczenie ortodontyczne pozwala się cieszyć zdrowym uśmiechem oraz atrakcyjnym wyglądem przez bardzo długi czas.